CWUP-10BI Industrial UV Laser Water Chiller System Water Cooling Machine for 10W-15W UV Laser or Ultrafast L-aser
★★★★★ 5.0 109 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mycnhremanconnect.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
CWUP-10BI Industrial UV Laser Water Chiller System For 10W-15W UV laser or ultrafast laser CWUP-10 is an industrial water chiller system which is applicable to cool 10W-15W UV laser or ultrafast laser. Tips: Cooling water additive is forbidden by express company, so we could not put it into the package.You can buy it from local.Specification: Voltage: AC 1P 220~240V Frequency: 60Hz Current: 0.6~5.3A Machine Power: 1.04kW Compressor power: 0.39kW; 0.53HP Nominal cooling capacity: 2559Btu/h; 0.75kW; 644Kcal/h Precision: ±0.1℃ Pump power: 0.09kW Tank capacity: 6 L Inlet and outlet: Rp1/2" Max. Pump pressure: 2.5bar Max. Flow: 15L/min
  • CWUP-10 is an industrial water chiller system which is applicable to cool 10W-15W UV laser or ultrafast laser. The water temperature will adjust itself according to the ambient temperature.
  • Cooling capacity of 810W; Compact size, long working life and simple operation.
  • Ease of moving and water filling: The firm handle can help move the water chillers easily.
Item Weight 70.4 pounds
Manufacturer Sign-in-China
Item model number CWUP-10BI
Product Dimensions 25.59 x 15.35 x 24.41 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
109 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (98)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (11)