Dinkle DSS4N-10P DIN Rail Terminal Block Press-Fit Jumper DK4N Ten Pole, Pack of 10
★★★★★ 4.8 119 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mycnhremanconnect.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Dinkle DSS4N-10P is a 10 pole press-fit jumper that is compatible with DK4N blocks. The 10 pole jumpers are often cut down to custom sizes by the customer.
  • Press-fit/Insertion Style Jumper
  • 10 Pole Size
  • Used with Dinkle DK4N block, any color
  • Blocks mount on 35mm rail
UPC 737123110384
Model DSS4N-10P
Pitch 35 Millimeters
Brand Name International Connector
Unit Count 10.0 Count
Part Number DSS4N-10P
Manufacturer Dinkle
Material Type Plastic
Mounting Type DIN Rail Mount
Connector Type Plug-In
Number Of Poles 10
Specification Met Din
Number Of Contacts 10
Number of Positions 10
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
119 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (104)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)